Po czym poznam że jestem uzależniony od alkoholu

po czym poznać uzależnienie   Kolejny dzień urlopu, plaża, znajomi i kolejny drink. Z czasem przestajesz już liczyć kolejki, bo w zasadzie i tak nie ma to większego znaczenia. Wybrałeś przecież wersję "All Inclusive". Rano jednak pojawia się problem, coraz ciężej wstać i zwlec się z łóżka, głowa jest tak ciężka, że nawet lekkie jej przechylenie urasta do rangi wyzwania. Ale zaraz... jest przecież takie powiedzenie: "czym się strułeś, tym się lecz!" Pomimo przeciwności losu, zbierasz się jednak do kupy i schodzisz na dół do baru.

- Zimne piwo poproszę.

   Mimo, że wydawało Ci się, że gdyby ktoś postawił przed Tobą kolejnego drinka których wczoraj spożyłeś niezliczoną ilość, to pewnie zwrócił byś pozostałości po nich, piwo "wchodzi" gładko.

- Siema alkoholiku! Nie za wcześnie tak z rana? - Kolega, który wczoraj nie wypił wcale mniej, dziś ma czelność nazywać Cię alkoholikiem? Mimo, że wiesz że to żarty, wewnętrzny niesmak pozostaje. Przecież dobrze wiesz, że sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wcale nie pijesz tak dużo. Nie pijesz jak alkoholik! No właśnie. A jak pije alkoholik i kto to tak naprawdę jest?

   Im częściej zadajesz sobie pytania dotyczące własnego picia, tym prawdopodobnie coraz bardziej prawdopodobne, że powili wykracza ono poza ogólnie przyjęte standardy spożywania alkoholu. Prawdopodobnie wydarzyło się coś, co Cię zaniepokoiło, lub niepokoi. Sytuacja ta może oczywiście dotyczyć także osób bliskich, u których zauważasz niepokojące sygnały.

   Pierwsze skojarzenie z osobą uzależnioną od alkoholu, to zazwyczaj stereotypowy obraz człowieka pochodzącego z rodziny o przejawach patologii społecznej, nieradzącego sobie z biedą, problemami życia codziennego, często bezdomnego. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że są to osoby, które najłatwiej jest nam dostrzec, dlatego je jako pierwsze wskazujemy jako uzależnione. Zdecydowana większość jednak, to osoby obok których przechodzisz każdego dnia idąc do pracy, sklepu czy szkoły i nawet nie pomyślałbyś, że mogą nadużywać alkoholu.

   Po czym w takim razie poznać, że picie ma cechy uzależnienia? Wyróżnia się kilka objawów choroby alkoholowej:

  1. Głód alkoholowy, czyli inaczej przymus, pragnienie picia.
  2. Pojawia się zespół odstawienny a Ty łagodzisz negatywne konsekwencje picia, poprzez jego kontynuowanie, tzw. klinowanie.
  3. Upośledzona kontrola picia np. nie potrafisz powstrzymać się od picia w sytuacjach, w których to picie jest całkowicie zakazane (praca, prowadzenie samochodu, wyjście do urzędu itp.). Nie potrafisz zakończyć picia po jego rozpoczęciu. Często picie kończy się upiciem a Ty wypijasz więcej, niż na początku założyłeś.
  4. Zmieniona, najczęściej zwiększona tolerancja na alkohol.
  5. Sukcesywne porzucanie zainteresowań, zaniedbywanie aktywności które dotychczas sprawiały nam radość na rzecz alkoholu.
  6. Picie alkoholu pomimo widocznych szkód, wywołanych przez alkohol, np. konflikty rodzinne, choroby zdrowotne, straty finansowe.

   Przyjmuje się, że jeśli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wystąpiły przynajmniej trzy z wyżej wymienionych objawów, specjalista może stwierdzić zespół uzależnienia alkoholowego. Pamiętaj jednak, że nie zawsze, gdy mówimy o nadużywaniu alkoholu, mamy na myśli uzależnienie. Wiele osób wcześniej dostrzega niepokojące sygnały i w porę, bez potrzeby leczenia jest w stanie wprowadzić zmiany, które prawdopodobnie uchronią je przed uzależnieniem. Zanim zwrócisz się po specjalistyczną pomoc, spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania.

  1. Czy w ostatnim czasie pojawiła Ci się myśl, że miewasz trudności w kontrolowaniu swojego picia? Przykład: Założyłeś, że wypijesz daną ilość ale wypiłeś zdecydowanie więcej, może nawet się upiłeś.
  2. Czy kiedykolwiek zaobserwowałeś obecność dolegliwości fizycznych i/lub bardzo złego samopoczucia psychicznego, przy próbach przerwania picia lub następnego dnia po “przepiciu”?

Przykład: Drżenie rąk, pocenie się, osłabienie, brak apetytu.

  1. Czy kiedykolwiek piłeś alkohol w celu poprawienia złego samopoczucia?

Przykład: Zdenerwowali mnie w pracy, muszę się uspokoić, "odstresować".

  1. Czy dostrzegasz zmiany w swojej tolerancji na alkohol?

Przykład: Mam mocniejszą/słabszą głowę niż kiedyś.

  1. Czy odczuwałeś kiedykolwiek obsesyjne myśli na temat wypicia alkoholu?

Przykład: Zbliża się koniec pracy a Ty już planujesz z kim i ile wypijesz. Nie możesz się doczekać tego momentu. Im bliżej, tym bardziej odczuwasz podniecenie. Cieszysz się na myśl o wypiciu i szukasz ku temu okazji.

  1. Przyjrzyj się dotychczasowym zainteresowaniom. Jak lubiłeś spędzać czas, co sprawiało Ci przyjemność. Czy przypadkiem nie zrezygnowałeś z któregoś na rzecz picia?

Przykład: Dawniej każdą wolną niedzielę spędzałeś na wycieczkach z rodziną. W ostatnim jednak czasie zazwyczaj leczysz w tym czasie kaca. Kiedyś lubiłeś wędkowanie. Obecnie każdy wyjazd wiąże się z piciem. W zasadzie samo łowienie ryb schodzi na drugi plan, ważniejszym od zabrania wędek jest zaopatrzenie w alkohol.

  1. Czy zdarzało Ci się pić alkohol wbrew zaleceniom lekarza, pomimo kłopotów finansowych czy też problemów rodzinnych, zawodowych, prawnych?

Przykład: Po ostatnich badaniach okresowych masz podwyższone próby wątrobowe, lekarz zalecił dietę oraz odstawienie alkoholu. Zamiast tego Ty kupujesz suplementy na wątrobę, nie rezygnując z picia. Brakuje Ci pieniędzy. Ty jednak nie rezygnujesz z zakupu piwa, oszczędzając na przykład na innych produktach spożywczych i kupując je gorszej jakości i tańsze.

  1. Czy kiedykolwiek osoby z bliskiego otoczenia mówiły, że pijesz zbyt dużo albo zbyt często?
  2. Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że odczuwałeś wyrzuty sumienia, poczucie winy albo wstyd z powodu swojego picia, jego następstw czy swoich zachowań po wypiciu?
  3. Czy kiedykolwiek rozważałeś potrzebę ograniczenia ilości oraz częstotliwości wypijanego alkoholu?
  4. Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek chować alkohol przed innymi albo pić go po kryjomu?

Przykład: Idąc z partnerką na imprezę, na której będzie alkohol, ty mimo tego pijesz ukradkiem sprawiając pozory picia towarzyskiego tak jak inni.

  1. Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdarzyło Ci się z powodu picia, nie zrobić tego, czego normalnie by od Ciebie oczekiwano?

   Jeśli na większość z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, należałoby poważnie pomyśleć w pierwszej kolejności o zaprzestaniu picia a w drugiej zgłoszeniu się do specjalisty. Pamiętaj, że im wcześniej zareagujesz, tym większa szansa na trzeźwe życie.

   W sieci dostępnych jest wiele innych testów. Polecanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) testem do diagnozy alkoholizmu jest test AUDIT (ang. Alcohol Use Disorders Identification Test), zawierający 10 pytań. Umożliwia on identyfikację osób, które mają problemy z alkoholem, ale niekoniecznie muszą być uzależnione. Innymi, dobrze znanymi testami na uzależnienie od alkoholu, są test MAST (25-pytaniowy Michigan Alcoholism Screening Test), SAAST (35-pytaniowy test do samooceny - Self-Administered Alcoholism Screening Test), Test Baltimorski (19 pytań) i Test Woronowicza (20 pytań). Warto prześledzić także i te, wspomniane propozycje.