Jak rzucić palenie? - Sposoby na zaprzestanie palenia.

Jak rzucic palenie - najlepsze sposoby    Z danych Warszawskiego Centrum Onkologii wynika, że prawie połowa palaczy myślała bądź myśli o zaprzestaniu palenia. Najczęściej wskazywanym czynnikiem motywującym są kwestie finansowe oraz zdrowie. Często proces ten określa się mianem "rzucania palenia", co sugerowałoby, że człowiek podejmujący decyzję o zaprzestaniu palenia, pozbawia się czegoś, coś traci bądź zmuszony jest z czegoś zrezygnować. Osobiście wolę mówić w tym przypadku o zaprzestaniu zatruwania siebie oraz swoich bliskich. Pozornie niewielka zmiana w nazewnictwie może być jednym z pierwszych czynników ukierunkowujących motywację palacza.

    O negatywnym wpływie dymu papierosowego na organizm człowieka mówi się od dawna. W swoim składzie zawiera on przecież mnóstwo rakotwórczych substancji powodujących nowotwory oraz inne groźne dla człowieka choroby. W czasach, gdzie coraz bardziej ceni się zdrowy tryb życia, coraz więcej osób staje przed decyzją o zaprzestaniu palenia. Uzależnienie od nikotyny jest na tyle silnym i głębokim nałogiem, że w wielu przypadkach próby te kończą się niepowodzeniem. Niejednokrotnie jednak osoba myśląca o zaprzestaniu palenia, nie jest do tego odpowiednio przygotowana a decyzja podejmowana jest pod wpływem chwili i tak naprawdę nie wynika z wewnętrznej motywacji do zmiany. Mimo, że przez jakiś czas udaje się nie palić, to często taka nikotynowa abstynencja nie utrzymuje się zbyt długo. Na co zatem zwrócić uwagę i jak zaplanować proces zaprzestania zatruwania swojego organizmu dymem papierosowym?
    Podzielmy swoje działania na kilka etapów, do każdego z nich precyzując odpowiednie zalecenia:

ZALECENIA PRZED ZAPRZESTANIEM PALENIA
(Kiedy nie masz jeszcze podjętej decyzji)

1.  Zredukuj do połowy ilość wypalanych dziennie papierosów (najlepiej poniżej 10).
2.  Jeśli masz jakiś ulubiony gatunek, staraj się z niego zrezygnować, kupując inny rodzaj papierosów.
3.  Nie pal papierosa do końca. Pal ¾ papierosa i wygaszaj.
4.  Kup papierosy tzw. lighty – z mniejszą ilością substancji smolistych.
5.  Nie pal automatycznie – paląc patrz w lustro. Jeżeli jeszcze „musisz” zapalić, to zrób to z pełną świadomością tej decyzji.
6.  Nie opróżniaj popielniczek do kosza – zawartość zbieraj do dużego słoja. Zawartość słoja będzie widocznym symbolem brudu, jaki w Twoje życie wniosło palenie.
7.  Pal tylko w warunkach, które są dla ciebie niezbyt przyjemne. Jeśli np. lubiłeś palić w towarzystwie, pal tylko w samotności!
8.  Nie noś papierosów przy sobie.
9.  Nie kupuj na zapas.
10.  Wybierz osoby, które zaprosisz do współpracy i którym powiesz o chęci zaprzestania palenia.
11. Porozmawiaj ze swoimi bliskimi (rodzice, partner / partnerka, rodzice) na temat Twojego palenia.
12.  Stwórz listę zawierającą podsumowanie finansowe środków przeznaczanych na papierosy w zestawieniu dziennym, tygodniowym oraz miesięcznym.

ZALECENIA NA DZIEŃ ZERO
("Od dziś nie palę!")

1. Wstań rano wcześniej niż normalnie.
2. Zaprzestanie palenia to także nagroda dla Twojego zdrowa, dlatego zrób kilka ćwiczeń gimnastycznych.
3. Napij się wody. Staraj się w ciągu dnia pić jej więcej niż dotychczas.
4. W ciągu dnia jedz mniejsze posiłki, ale częściej niż 3 razy dziennie. Między posiłkami zjadaj biały ser, warzywa, pieczywo bez dodatków.
5. Unikaj kontaktu z osobami palącymi.
6. Zaplanuj swój dzień, staraj się unikać nudy i bezczynności.
7. Miej pod ręką produkty pozwalające zająć ręce i usta (słonecznik, gumę do żucia).
8. Jeśli poczujesz nieopartą chęć zapalenia papierosa Wyjmij stworzoną przez siebie listę z podliczonymi kosztami palenia. Wyobraź sobie, co możesz kupić sobie za kilka dni, jeśli wytrzymasz bez zapalenia i kupna kolejnej paczki.

ZALECENIA NA PIERWSZE DNI

1. Staraj się spędzić jak najwięcej wolnego czasu w miejscach, gdzie palenie jest zabronione. Unikaj ludzi i miejsc, gdzie pali się papierosy.
2. Zadbaj o właściwą dietę.
3. Nie daj się skusić na "jednego papieroska". Zapalenie jednego papierosa niesie za sobą ryzyko powrotu do dawnego sposobu palenia.
4. Pij duże ilości płynów: wody mineralnej, soków owocowych.
5. Unikaj rzeczy, z którymi kojarzy Ci się palenie – np. poranna kawa.
6. Przebywaj dużo na świeżym powietrzu. Idź na spacer do lasu.
7. Unikaj przemęczenia – staraj się być zajęty, ale w sposób zorganizowany.
8. Pamiętaj, że to czy wrócisz do palenia zależy tylko od Ciebie. Dasz radę, nie musisz palić, palenie nie jest Ci do niczego potrzebne.

JAK PRZETRWAĆ TRUDNE CHWILE?
(Jak poradzić sobie z głodem nikotynowym?)

1. Ponownie zerknij na stworzoną przez siebie listę z podliczonymi kosztami palenia. Przelicz ile pieniędzy już zaoszczędziłeś. Wyobraź sobie, co możesz kupić sobie za kolejnych kilka dni nikotynowej abstynencji.
2. Pij dużo obojętnych płynów, wody, soków (dziennie 6-8 szklanek).
3. Weź prysznic lub kąpiel – a przynajmniej włóż dłonie pod zimną wodę i dotykaj klatki piersiowej, karku, czoła.
4. Umyj zęby pastą odświeżającą.
5. Sięgnij po gumę miętową, cukierka, słonecznik itp. Staraj się zająć czymś ręce.
6. Idź na spacer.
7. Porozmawiaj o swoich głodach nikotynowych z osobą, której wcześniej mówiłeś o chęci zaprzestania palenia.
8. Odwróć uwagę od myślenia o zapaleniu papierosa. Zrób to co lubisz, np. czytaj ulubioną książkę.
9. Spraw sobie przyjemność. Wynagrodź się za ostatni okres niepalenia. Przecież zaoszczędziłeś na to!

    Zaprzestanie palenia a tym samym zatruwania organizmu to niewątpliwie duży sukces! Lecz na tym nie koniec. Teraz musisz utrwalić to, co udało Ci się osiągnąć. Myślenie o zapaleniu papierosa może utrzymywać się jeszcze przez pewien okres. Czasami pokusa powraca przez kilka tygodni, w nawet miesięcy. Podstawowym czynnikiem warunkującym sukces osób zaprzestających palenie jest motywacja, a konkretnie względy zdrowotne, wzgląd na inne osoby, najczęściej dzieci, względy estetyczne czy finanse. Silna motywacja pozwala zaprzestać palenia bez dodatkowej pomocy (90% porzucało nałóg samodzielnie, bez pomocy specjalisty). Jeśli jednak odczuwasz trudności w tym zakresie, warto rozważyć wspomożenie procesu wychodzenia z nałogu właśnie udziałem w terapii, lub skorzystania z dostępnych w aptekach preparatów. Pamiętaj jednak, że to nie tabletki czy plastry podejmują decyzję o niepaleniu i to nie one są za nią odpowiedzialne. To tylko i wyłącznie Twoja decyzja i Twoja odpowiedzialność. Bez zmiany myślenia i konkretnych działań z Twojej strony osiągnięcie sukcesu nie byłoby możliwe. Powodzenia zatem w odzyskiwaniu zdrowia!